Kuchyňský sporák slouží k pečení, vaření, ale některými druhy se dá i vytápět. Ty hlavně pamatujeme z dob našich babiček a prababiček. Na takovém sporáku, který byl na tuhé palivo, se skutečně nejen vařilo, ale i se vytápěly další místnosti. Ještě v dnešní době si tyto sporáky běžně dají zakoupit, ale využívají se spíše v rekreačních objektech. V obchodech se dají pořídit do domácnosti pak různé druhy tohoto zboží a v mnoha nejen provedeních, ale zároveň i v sestavení. V podstatě bude záležet na prostoru kuchyně a také designu. Rozhodující bude i zdroj energie, který máme dostupný. Nabídka je tudíž nejen na tuhá paliva, ale na zemní plyn, propan-butan v lahvích, elektrický nebo kombinace plynu a elektřiny.
Existuje více možností
Výrobci skutečně v této nabídce spotřebního zboží nezahálejí. Nejen, že nabízí mnoho variant, na které se produkt napojí, ale to není vše. O koupi rozhodnou další kritéria. Úplně běžný sporák má svoji šířku danou na 60 cm a klasické čtyři plotýnky. To ale nemusí být konečná fáze. Sporáky lze zakoupit užší, menší, větší, širší, ale také oddělené, s méně nebo pro změnu více plotýnkami. To samé bude platit o troubě, která je jeho součástí, ale také může být oddělená od plotýnek. Lišit se pak může i v dalších možnostech nabídky, zdali budeme chtít klasiku, nebo pečení s horko vzduchem, s grilem, úsporným pečením, sušením. Zkrátka výběr je skutečně široký.
Dobrá rada
Nebudeme si nic nalhávat, že dobrá rada je skutečně nad zlato. Mnohdy se funkční sporáky dají zakoupit za velmi slušné ceny. Určitě bychom ale neměli věnovat pozornost pouze cenovému rozptylu. Například každý výrobek má třídu energetické účinnosti a ta udává energetickou náročnost spotřebiče.
Jsou to poměrně důležité informace, které by měly být vyznačeny u vystavovaného produktu, samozřejmostí je vyznačení na štítku, kterým je zboží vybaveno. Zásadně bychom se měli soustředit na sporáky, která budou mít označení třídy A, A+ a vyšší. Tím budeme mít totiž velmi malou spotřebu elektrického proudu a ušetříme tak rodinné finance.