Sodíková výbojka v exteriéru
Vysokotlaké sodíkové výbojky jsou dosud nejsilnějším světelným zdrojem, jaký známe. Z tohoto důvodu také převládá jejich využití v exteriéru, určitou výjimkou jsou obří výrobní haly průmyslových provozů, kde je nutné zajistit dostatek světla ze svítidel umístěných ve značných výškách. V současné době stále převládají jako zdroje veřejného osvětlení na ulicích, podél silnic a dálnic, v parcích, lázeňských zónách, parkovištích, autobusových a vlakových nádražích atp.
Proč se tato technologie ujala i v době LED diodových reflektorů? Především kvůli zavedené výrobě, nízkým výrobním i provozním nákladům, snadné montáži a výměně vysloužilých kusů, vysokému výkonu a poměrně dlouhé životnosti.
Podstatný je ovšem také zdravotní aspekt, který si již mnozí lidé dobře uvědomují, zvláště mají-li srovnání s jinými typy osvětlení. Sodíková výbojka 600 W totiž vyzařuje příjemné, teplé žluto oranžové světlo, které v nočních hodinách nebrzdí tvorbu hormonu melatoninu a nezpůsobuje tzv. světelný smog, což je velmi důležité zejména v obydlených městských zónách. Studené odstíny bílého světla by měly být aplikovány pouze v místech zvýšeného automobilového provozu, např. na rušných křižovatkách, frekventovaných přechodech pro chodce, nádražních perónech, nástupištích a podchodech apod.
Vysokotlaké výbojky v zemědělství
Někteří značkoví výrobci, např. firma Osram, zaměřili svůj vývoj i na speciální osvětlovací tělesa pro zemědělskou produkci. Vysokotlaké sodíkové výbojky s podílem modré barvy spektra jsou vhodné i pro pěstování rostlin v umělém prostředí skleníků, a to pro komplexní růstovou fázi veškerých rostlinných druhů. Vyzařují světelné spektrum, které jsou plodiny schopné absorbovat tak, aby jejich růstový cyklus fotosyntézy probíhal shodně, jako za přirozeného slunečního záření. Dodávají se na trh se speciální keramickou paticí a korozi odolným závitem.