Moje babička vždycky říkala, že čtením při slabém světle si zkazím oči. Nemyslím si, že měla pravdu, ale hlavně nevěděla, že si ráda čtu při baterce pod peřinou. Číst dobrodružnou knihu tímto způsobem, to je úplně jiný prožitek. Mohla jsem se ponořit do děje, představovat si tajemná místa, které kniha barvitě popisovala a nikdo a nic mě nerušilo. Číst knihu v křesle v obývacím pokoji, to by byl poloviční zážitek.
Časem jsem skutečně začala potřebovat brýle na čtení, ale jak mi sdělil oční lékař, po čtyřicátém věku je to běžné a slabé světlo na to rozhodně nemělo vliv.
Co ale teď, když jsem sama ve věku babičky určitě oceňuji, když se věnuji svým oblíbeným koníčkům, což je háčkování a pletení, tak skutečně kvalitní silné světlo, při kterém se mi háčkuje a plete mnohem lépe. Nemám ale silné světlo jako hlavní lustr v obýváku, protože by to bylo značně nepraktické. Uprostřed obývacího pokoje máme designový lustr do obýváku Light4home. Ten je ale jen ozdobou pokoje a zajišťuje osvětlení celého pokoje, když se večer setmí.
Pro své háčkování mám stojanové světlo, které je stavitelné, takže si mohu posvítit přímo do rukou a na práci, ale zároveň jde nastavovat intenzita světla, což je pro mě, jakožto elektrikářského analfabeta, skutečný zázrak.
Světlo v obýváku si všichni přizpůsobujeme svým potřebám. To centrální je většinou designový prvek, který dává ráz celému obývacímu pokoji. Je to většinou první věc, které si návštěva všimne, když vstoupí od pokoje. Při koupi bychom proto měli volit kompromis mezi praktickým využitím a designem. V malém pokoji stačí menší bodová světla, ale máte-li velký prostorný obývací pokoj, můžete směle zavěsit křišťálový lustr jako ze zámku.
Světlo je život, a pokud nechceme v zimě upadat do depresí, měli bychom si pořídit kvalitní osvětlení, které nám alespoň částečně nahradí chybějící sluneční záření.