Rodiče žijí často ve strachu z toho, aby jejich dítě nepřišlo do kontaktu s bacily. Samozřejmě, že je nezbytné být opatrný v tom, co děti svýma rukama a ústy prozkoumají, ale zametení každého smítka není pro děti příliš prospěšné. Děti vyrůstající téměř ve sterilním prostředí nejsou vystaveny styku s organismy, které dětem pomáhají rozvíjet jejich imunitní systém s obrannými látkami. Nedostatečně vyvinutý imunitní systém se projeví především ve chvíli, kdy dítě začne navštěvovat dětské kolektivy ve školkách či hernách. Podle odborníků je pro dětský organismus dobré venku běhat bosky, hrát si v písku a někdy se nemýt ruce. Když si dítě strčí do úst špinavé prsty, aktivuje své tělo k reakci, čímž se posiluje imunitní systém, který následně organismus chrání a učí mikroorganismy se špínou a bakteriemi bojovat.
Pokožka novorozenců je extrémně citlivá na nepříznivě vnější vlivy, jako jsou toxické látky a alergeny. Jejich pokožka je průměrně o polovinu tenčí než u dospělých. Extrémy v podobě přehnané péče stejně tak i nedostatečná péče mohou tuto citlivou pokožku silně poškodit. Pokožka je nejcitlivější v prvním roce života, kdy významnou zátěží je i samotný porod. Častým projevem bývá vznik novorozeneckého akné, atopického ekzému a dalších kožních onemocnění. Proto je nezbytné o pokožku pečovat vhodnými kosmetickými produkty a správnou péčí.
Problémem bývá i každodenní koupání. Časté a dlouhé máčení zbavuje dětskou pokožku ochranného filmu, který je tvořen tukovými složkami z produkce mazových žláz. Při koupání novorozenců bychom rozhodně neměli používat mýdla pro dospělé, ale mýdla dětská. Po koupeli by pokožka měla být ošetřena kosmetikou k tomu určenou.
Důležité je dítě od útlého věku učit správným hygienickým návykům, kdy rodiče musí jít příkladem. Jedná se především o správné a pravidelné čištění zubů, umývání rukou po použití toalety a další hygienické zásady.