Snad každý se s tímto tvorem za život setkal. Někdo měl tu čest osobně, jiný z doslechu. Klíště obecné se vyskytuje v celé Evropě prakticky až do nadmořské výšky kolem 800 m. n. m. Je to fascinující tvor, který je uzpůsobený tak, aby dokázal přežít při těch nejnepříznivějších podmínkách. Na svou velikost dokáže přežít v zimě až do -10 stupňů. Pokud nemrzne v kuse alespoň 14 dní, klíště přežívá. Dokáže přežít bez potravy až 1 rok. Na svého hostitele čeká v trávě nebo na listech stromů.
Jakmile mu hostitel přijde do cesty, přeskočí na něj a začne si hledat vhodné místo k uchycení. Klíště někdy čeká, ale někdy také hostitele aktivně vyhledává. K tomu mu slouží čidla, která má na předních nohách, a která detekují CO2. Když si najde vhodné místo, kusadly nařízne kůži a zakousne se. Člověk to ani necítí, jelikož přitom vylučuje anestetikum. Sosák má zpětné háčky, proto není vůbec jednoduché se přisátého klíštěte zbavit. K tomu všemu je ještě klíště vybaveno ochranným chitinovým štítem, čímž je odolné proti tlaku a tím i rozmáčknutí.
O klíšťatech je všeobecně známo, že přenáší nemoci. Nejznámější jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Obě nemoci začínají počátečními příznaky v podobě horečky.
Proto je dobré si na kousnutí klíštětem pamatovat a v případě následné horečky si ji s klíštětem spojit.
Při lymské borelióze se po kousnutí objeví zarudlý flek, který může mít bílý střed. Kousnutí se zvětšuje, ale v některých případech může i zmizet. V inkubační době, která trvá 1 – 4 týdny se nakažený cítí normálně a na nějaké kousnutí klíštětem už úplně zapomněl. Potom však nastupuje horečka, která je většinou přisuzována chřipce. V této době na nemoc zabírají antibiotika, ale musí se užívat minimálně 14 dní. V případě, že se neléčí antibiotiky i tak horečka odezní, ale za 1 – 2 roky se může dostavit zánětlivé onemocnění kloubů, srdečního svalu či plic. Tehdy je to již problém a léčba vyžaduje velké úsilí. Na tuto nemoc neexistuje zatím žádná prevence v podobě očkování.
Klíšťová encefalitida také začíná již zmiňovanou horečkou, následuje bolest hlavy, poruchy motoriky. Nemoc se může a nemusí na venek projevit, napadá mozek a blány virem a způsobuje zánět. Na toto onemocnění existuje prevence formou očkování, avšak léčba je obtížná a probíhá stimulací imunitního systému a klidem na lůžku.
Jak tomuto všemu předejít, aniž byste se museli obávat vyjít ven? Zaručená prevence neexistuje, ale může podniknout alespoň nějaké kroky pro snížení rizika kousnutí klíštětem. Repelenty, jichž je na trhu mnoho různých druhů, fungují dobře, ale měly by se aplikovat průběžně, přibližně po 2 hodinách. Vitamín B1 či B-komplex také působí pozitivně a klíště na Vás nebude mít takovou chuť.