Žít dvojí život, to je drama slavných literárních postav Dr. Jekkyla a Mr. Hyda. Je to ovšem jen problém, který se objevuje v literárním světě? Zajisté ne. I lidé vedou dvojí životy, i když samozřejmě jejich příběhy jsou podstatně prozaičtější, ale rozhodně ne málo dramatické.
I lidé ctnostní mohou vést dvojí život. Lidé, od kterých bychom to vůbec nečekali. Naskýtá se otázka, co je horší? Neřestný život nebo život v pokrytectví, který se na první pohled chvástá ctností, ale skryté viny nejsou o nic menší než trestný čin.
Velmi trefnou reflexi dvojího života úspěšného soudního prokurátora nastavuje polský film Týden v životě muže. Scénář napsal Jerzy Stuhr (známý například z filmu Sexmise). Jerzy Stuhr se ujímá také režie a hraje hlavní roli.
Příběh velkého pokrytectví
S hlavním hrdinou, soudním prokurátotem, kterého Stuhr zosobňuje, prožijeme týden, hezky den po dní. Prožíváme jeho profesní život, kdy odsuzuje otevřeně trestné činy a také jeho život soukromý. Ten je zdánlivě ctnostný. Úspěšný soudce, žena vydává knihu, on kupuje dům, pečuje o svou starou matku, pomáhá získat v rámci benefice peníze pro neziskovou nadaci, chystá se s pěveckým sborem, v němž zpívá na významné turné. Ve skutečnosti tento muž káže vodu, pije víno, dům kupuje na úkor toho, že odmítá své vlastní matce zaplatit nákladnou operaci s tím, že v jejím věku to nemá smysl. Část peněz používá z peněz určených pro neziskovku, snaží se vyštípat se sboru plachého podivínského muže. Tento příběh natočený v roce 1999 je velmi nadčasový. Nastavuje zrcadlo životnímu stylu takzvaných solidních lidí v postkomunistickém Polsku, potažmo v postkomunistických zemích.
Film nabízí řadu úsměvných situací, ale ve skutečnosti po něm zůstává smutná pachuť. A nejeden člověk si položí otázku. Nejsem sám takový, nepočínám si někdy s takovým krajním pokrytectvím přesvědčen o svém vysokém morálním profilu a ve skutečnosti náchylný ke špatnostem? A to byl asi cíl tohoto filmu. Zamyslet se s nadhledem i pokáním nad vlastním životem.